Druhy masáží

Klasická masáž

Asi nejvíce odpovídá námi vžité představě o masáži. Vyznačuje se ustáleným souborem masérských hmatů, kterými působíme na svaly a částečně i klouby člověka. Má především uvolnit namáhané svalové partie, podpořit prokrvení a tím podpořit metabolismus dané partie. Existuje masáž zad, šíje, břicha, hrudníku, horních a dolních končetin. U břicha se používá nejčastěji v případě, že klient trpí zácpou. V tom případě je lépe její vhodnost konzultovat s lékařem.


Relaxační masáž

Masáž působí na nervový systém klienta prostřednictvím dotyku maséra. Oproti klasické masáži se jedná o velmi jemné hmaty, kterými se roztírá olej po těle. Tahy, rychlost a směr se lišší, střídá se dynamika. Organismus se pod vlivem relaxační masáže uvolňuje, zklidňuje a zpomaluje se rytmus srdce a dechu. Krevní tlak klesá, uvolňují se svaly a dochází i ke snížení produkce stresových hormonů. Je pravděpodobné, i když ještě ne zcela ověřené, že toto uvolnění také zvyšuje dostupnou hladinu serotoninu. Serotonin je chemická látka v našich tělech, která pozitivně ovlivňuje emoce a myšlenky. 

Relaxační účinek masáže tak napomáhá zmírňovat fyzické dopady stresu a tím i rizika se stresem spojená. Stres v našem životě může přispívat především k celkovému oslabení naší imunity, ke zvyšování krevního tlaku, k srdeční arytmii, úzkosti, nespavosti, chronické únavě, či k sexuálním dysfunkcím, zažívacím potížím a v neposlední řadě i k psychickým problémům. Dopady stresu na lidské zdraví jsou nenápadné, ale významné.


Sportovní masáž

Sportovní a rekondiční masáž je vyhledávána především sportovci a lidmi, pro které je zvýšená pohybová aktivita běžnou součástí života ať již během celého roku nebo jen při sezónních sportovních aktivitách. 

Tento druh masáží je vhodné použít jako přípravu těla pro plánovanou zvýšenou námahu, např. před aktivně trávenou dovolenou nebo sportovně laděným výletem, a to zejména v případech, kdy tělo není pravidelnými tréninkem udržováno v potřebné kondici. Lze tak předejít nepříjemnostem v podobě natažených šlach či svalů nebo i jiným vážnějším úrazům zejména u tzv. "svátečních" sportovců. Rekondiční regenerační masáž se též doporučuje provést po zvýšené pohybové aktivitě, přičemž dojde k uklidnění namáhaných svalů a tím k načerpání vydané energie, zejména když jsou ke konci masáže použity klasické relaxační techniky.

Sportovní masáž se od relaxační masáže liší především vyšší frekvencí (rychlostí) jednotlivých masérských chvatů, jejich vyšší intenzitou (masáž je více silová) a též jejich větší hloubkou (silnějším tlakem a stiskem). Sportovní a rekondiční masáže lze opět provádět na celém těle klienta nebo jeho částech, včetně vhodných a doporučených kombinací.


Lávové kameny

Při masáži horkými kameny se používají nahřáté lávové kameny, které mají schopnost dlouho v sobě kumulovat teplo, uvolňují některé anionty kovů, ale zároveň mají jakousi sílu, která dokáže odstraňovat bolest a negativní energii. Velice stimulující je používat současně s kameny aromatický přírodní olej. Teplo, které vychází z vulkanických kamenů a speciální masáž dokonale uvolní tělo, uklidní mysl a zbaví vás stresu a napětí. 


Dornova metoda PLUS

Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy.

Protože při léčení Dornovou metodou se uvolňují fyzické i psychické bloky, můžeme ji považovat za celostní metodu, která léčí nejen příznaky nemoci, ale i samotné příčiny onemocnění. Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže jako například výrony způsobené nehodami nebo při sportu, rozdílná délka dolních končetin, zkrácení svalů nebo i citové problémy člověka.

Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. K tomu, aby byla terapie úspěšná, je ale zapotřebí také určité spolupráce pacienta. Pokud mají lidé špatné pohybové návyky, měli by je poznat a změnit.


Lymfatická masáž

Lymfatická masáž, známá také jako lymfodrenáž, je jednou z nejlepších technik pro podporu lymfatického systému, který hraje klíčovou roli v našem těle. Na rozdíl od tradičních masáží, které se zaměřují na svaly, fascie a šlachy, lymfatická masáž se zaměřuje na stimulaci lymfatického systému.

Tato masáž je vykonávána v podkoží s jemným tlakem, speciálními kruhovými nebo spirálovitými hmaty, které se provádějí pomalu bez jakékoliv bolesti. Jedním z hlavních cílů lymfatické masáže je vypudit toxické látky a škodliviny z mízních uzlin, což následně posiluje imunitu organismu. Tato metoda je také účinná při odstraňování otoků nohou, boji proti únavě a častým onemocněním. Pro osoby, které se snaží zbavit celulitidy, je lymfatická masáž ideálním doplňkem jejich programu.

Lymfatická masáž je vhodná pro všechny, bez ohledu na pohlaví. Muži i ženy mohou těžit z jejích výhod. Je to ideální volba pro sportovce, osoby trpící otoky končetin nebo pro ty, kteří chtějí podpořit svůj imunitní systém a detoxikaci těla. Tato metoda také představuje efektivní prostředek pro podporu hubnutí, odstraňování celulitidy a přebytečných tekutin. Navíc, lymfatická masáž je skvělou prevencí proti vzniku lymfedému.


Baňkování

Díky hloubkovému účinku baněk se masér dostane pod tukovou vrstvu a ovlivní tak jejich bolestivé potíže, což se při klasické masáži většinou nepodaří. Při každém masážním baňkování masér pečlivě vybírá druh velikost a materiál baněk tak, aby byla masáž příjemná a účinná.

Masážním baňkováním můžeme masírovat záda, šíji a nohy. Při masáži zad se baňky nejprve aplikují v oblasti křížokyčelního skloubení a nechávají se působit 5 - 10 minut, poté se krouživými pohyby promasíruje celá tato oblast. Masér pokračuje vzhůru podél páteře až k šíji.

Masážní baňkování šíje se provádí v leže na břiše, nebo na masážní klekačce. Podle zatuhlosti svalů masér používá krouživé nebo táhlé pohyby.

Masážní baňkování nohou se používá především u ošetření celulitidy. Při této masáži masér používá silikonové baňky, kterými provádí kruhy 10 - 15 centimetrů a po několika sekundách baňky odstraňuje.